wycieczka szlakiem dawnej barcelony

Ciekawostki z historii Barcelony

Istnieją dwie legendy, które mówią o pochodzeniu miasta Barcelony. Pierwsza jest pochodzenia rzymskiego i mówi, że Herkules przybył na katalońskie wybrzeże i nazywał to miejsce Barca Nona na cześć jednego ze swoich statków, który zatonął po silnym sztormie na morzu.

Druga legenda jest kartagińska i według niej miasto założył Amilcar Barca, ojciec Hannibala.

To mówią legendy, a oto wersja zdarzeń według danych historycznych.

Pochodzenie miasta nie jest do końca znane, w tym regionie zamieszkiwały różne kultury, Iberyjczycy, Grecy i Kartagińczycy.

Wiadomo jednak, że Rzymianie odbudowali miasto w 1 roku p.n.e., nazywając je Iulia Augusta Faventia Paterna Barcino.

Niewielkie miasto zamieszkane przez ludzi mówiących wieloma językami, y będące kolonią dla weteranów armii, czyli osiedlem dla emerytowanych żołnierzy rzymskich.

barcelona barcino rzymskie zabytki

Miejscem wybranym na budowę miasta był niewielki kopiec na wysokości 16,9 m n.p.m. zwany Mont Táber, którego wierzchołek jest obecnie oznaczony dużym okrągłym kamieniem umieszczonym na ścianie ulicy Paradís 1o, przed bramą wejściową do kwatery głównej Centre Excursionista de Catalunya.

Przed drzwiami wejściowymi zobaczymy na ziemi stare zużyte koło młyńskie.

barcelona plaka monte taber

Do dziś zachowało się w Barcelonie wiele pozostałości z okresu rzymian.

W Centrum Wycieczkowym Catalonia możemy podziwiać pozostałości rzymskiej świątyni Augusta, w postaci czterech imponujących 9-metrowych kolumn.

Każdy turysta odwiedzający Barcelonę może je zobaczyć, ponieważ wstęp jest bezpłatny.

Inne polecane miejsca w Barcelonie, aby zobaczyć rzymskie zabytki z tamtych czasów.

Na Plaza de Ramon Berenguer znajduje się jeden z najlepiej zachowanych odcinków rzymskiego muru w Barcelonie. Do jego budowy użyto kamiennych ciosów z góry Montjuic. A jeśli podejdziemy bliżej, zobaczymy, że materiały użyte do budowy często też pochodziły niejednokrotnie z przetworzonych pozostałości innych budowli.

W Barcelonie znajduje się jedna z najlepiej zachowanych rzymskich nekropolii pod gołym niebem datująca od I do III wieku, która posiada między innymi 85 różnych typów grobowców. W tym czasie pochówków dokonywano poza miastem, gdyż prawo rzymskie zabraniało pochówków wewnątrz. Nekropolię można zwiedzać na placu Vila de Madrid.

Kiedy zniknęła dominacja Cesarstwa Zachodniorzymskiego, Wizygoci zajęli prawie wszystkie terytoria Półwyspu Iberyjskiego. Jego okupacja trwała do 711 roku, kiedy to muzułmanie wylądowali na półwyspie i pokonali Wizygotów w bitwie pod Guadalete.

Nowi zdobywcy zmieniają nazwę Barcelony na Madinat Barshaluna.

Nasze wycieczki do Barcelony

Udostępnij tę historię, wybierz swoją platformę!