Niezbędne podróże w 2014 roku

0
Ryga i Umea, Europejskie Stolice Kultury 2014
ryga

Obok szwedzkiego miasta Umea, Ryga stolicy Łotwy, gdzie mieszka niemal połowa mieszkańców tego kraju, jest tegoroczną drugą Europejską Stolicą Kultury. Przygotowania do uzyskania przez Rygę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2014 roku trwały od 2008 roku. W tym roku Ryga będzie miejscem niezliczonych wystaw i wydarzeń kulturalnych które to zaprezentują kulturę łotewską, ich tradycje, historie no i oczywiście lokalną gastronomię. W ciągu roku odbędzie się około 200 projektów kulturalnych i towarzyszącym im imprez. Ryga rozpocznie swoje obchody 17 stycznia, Umea 2 tygodnie później.

Kalendarz eventów w Rydze
riga2014.org

Umea

Umea, miasto położone 600 km na północ od Sztokholmu, jest jednym z większych miast w Szwecji, zagłębiem uniwersyteckim, technologicznym i kulturalnym. Program obchodów roku Umeå jako Europejskiej Stolicy Kultury podzielono na osiem pór roku według kalendarza lapońskiego. Lapończycy to jedyny rdzenny lud Europy, a Umeå jest częścią Laponii – krainy zwanej po lapońsku Sápmi.

Kalendarz eventów w Umea
umea2014.se

Kopenhaga, Europejska Zielona Stolica 2014
Kopenhaga

Kopenhaga stolica Dani, zdobyła zaszczytne miano „Europejskiej Zielonej Stolicy 2014” zwyciężając jedenaście innych miast. W Kopenhadze partnerstwo publiczno-prywatne jest centralnym elementem strategii na rzecz innowacji ekologicznych i zrównoważonego zatrudnienia. Miasto współpracuje z firmami, uczelniami i organizacjami w ramach specjalnych grup poświęconych rozwojowi i wdrażaniu idei ekologicznego rozwoju. W Kopenhadze do dyspozycji jest 3,5 tys. bezpłatnych rowerów, które stoją w 125 oznaczonych miejscach. Wrzucamy kaucję w wysokości 20 DKK i odbieramy ją przy zwrocie roweru. Można z nich korzystać, tylko i wyłącznie w granicach miasta.

Więcej informacji
visitdenmark.pl

Berlin – 25 rocznica upadku muru berlińskiego
Berlin

Berlin – 25 rocznica upadku muru berlińskiego przypada w dniu 9 listopada 2014 roku. W całym mieście planowane jest wiele specjalnych wydarzeń kulturalnych z okazji rocznicy tego historycznego wydarzenia. Tematy obejmują podział miasta, zimnej wojny i wydarzeń prowadzących do pokojowego zjednoczenia w latach 1989-1990. Zwiedzający będą mieli również okazję, by dowiedzieć się o historii Berlina jako podzielonego miasta i znaczenia muru do mieszkańców miasta. Wydarzenia obejmują wycieczki rowerowe wzdłuż ścieżki muru, zwiedzanie starożytnych wież strażniczych, East Side Gallery i zwiedzanie dawnego Berlina Wschodniego w prawdziwym samochodzie NRD Trabant.

Więcej informacji
visitberlin.de

Brazylia – Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014
Brazilia

W 2014 r. Brazylia będzie por raz kolejny gospodarzem turnieju, mecze piłkarskie odbędą się w jego największych miastach: Belo Horizonte, Brasilia, Cuiaba, Kurytyba, Fortaleza, Manaus, Natal, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvador i Sao Paulo. Brazylia spodziewa się przyjazdu 600 tysięcy turystów zagranicznych i trzy miliony turystów krajowych. Chociaż głównym powodem podróży jest, aby iść na mecz piłki nożnej każdy dobry turysta nie może nie zobaczyć przynajmniej niektóre z oszałamiających atrakcji turystycznych: Chrystusa Odkupiciela i Park Narodowy Tijuca w Rio de Janeiro, Museo de Arte de Sao Paulo, Iguazu Falls, jaskinie i groty z Belo Horizonte no i oczywiście piękne piaszczyste plaże, rozrzucone po całym wybrzeżu.

Informacja turystyczna
visitbrasil.com
 
FIFA World Cup 2014
fifa.com

Zurich – Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2014
Zurich

Jako metropolia miasto nie posiada licznych atrakcji ale warto zobaczyć śmietankę światowej lekkiej atletyki bijącą kolejne rekordy.

Więcej informacji
swiss-starters.ch
 
Informacja turystyczna
zuerich.com

Udostępnij

Comments are closed.