Wycieczka do Gruzji i Armenii

0

Program wycieczki do Gruzji i Armenii

wycieczka gruzja armeniaDzień 1: KUTAISI
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie, spotkanie z pilotem. Przelot do Gruzji. Przylot o godzinie 20:30 do Kutaisi. Transfer do hotelu, kolacja, nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 2: KUTAISI – GORI
Śniadanie. Zwiedzanie KUTAISI, jednego z najstarszych miast na świecie, drugiego największego miasta w Gruzji, które okresowo bywało również stolicą państwa. Zwiedzanie Monastyru Gelati, według legendy budowanego osobiście przez króla, następnie pozostałości zniszczonej przez Turków Katedry Bagrati pochodzącej z X wieku. Obydwa obiekty objęte patronatem UNESCO. Później Monastyr Mocameta, z którym wiąże się historia dwóch braci, którzy odmówili przejścia na islam, za co zostali straceni. Następnie przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie, nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 3: TBILISI
Śniadanie. Zwiedzanie TBILISI (ok 4 godziny). Zobaczymy Sobór Trójcy Świętej, będący największą prawosławną katedrą na Kaukazie, świątynię Metechi z XII w., Katedra Sioni z XI w. – najważniejsza świątynia Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, w której znajduje się Krzyż św. Niny. Następnie spacer po niezwykle urokliwych uliczkach Abanotubani czyli Starego Miasta: łaźnie siarkowe, główna twierdza – Narikała, Plac Wolności, przejście długą na 1,5 km aleją Szoty Rustaweliego, główną ulicą Tbilisi, nazwaną na cześć gruzińskiego wieszcza przy której zlokalizowany jest m.in. parlament, czy filharmonia. Kolacja w tradycyjnej gruzińskiej restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.
wycieczka gruzja armenia kutaisiDzień 4: MCCHETA – GADAURI – ANANURI – KAZBEGI
Śniadanie. Przejazd słynną GRUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ do MCCHETY, dawniej stolicy Gruzji, miejsca gdzie Guzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Miasto I jego zabytki wpisane są na listę UNESCO. Zwiedzanie: kompleks Dżwari z VII wieku, Katedra Svetitshoveli, w której złożono Szatę Pana Jezusa. Następnie przejazd przez słynny kurort GADAURI do ANANURI, gdzie zobaczymy wspaniałą twierdzę z XVI wieku. Kolejno wyjazd do KAZBEGI i zakwaterowanie. Kolacja, nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 5: KAZBEGI – UPLISTSIKHE – GORI
Śniadanie. Zwiedzanie kościoła św. Trójcy w GERGETI, położonego na wysokości 2170 m.n.p.m. Zjawiskowy widok na szczyt Kazbek (5047 m n.p.m.). To właśnie tu według legendy przykuty był Prometeusz. Następnie wizyta w mieście UPLISCYCHE, zwiedzanie największego skalnego miasta na terenie Gruzji, niegdyś zamieszkałego i posiadającego takie udogodnienia jak piekarnia czy teatr. Po południu zwiedzanie Muzeum Stalina, w jego rodzinnym mieście GORI, w którym znajduje się m.in. wagon którym przywódca udał się na słynną konferencję w Poczdamie. Przejazd do Tbilisi, kolacja. Zakwaterowanie, nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 6: GRANICA GRUZIŃŚKO ARMEŃSKA – AKHPAT – DILIDŻAN
Śniadanie. Przekroczenie granicy Gruzińsko – Armeńskiej w Sadakhlo. Kolejno zwiedzanie Średniowiecznego Zespołu Klasztornego Akhpat (UNESCO), budowanego między X a XIII wiekiem. W latach swojej świetności był największym centrum nauk ze wspaniałym zbiorem rękopisów. Następnie zwiedzanie kolejnego wspaniałego X wiecznego obiektu z listy UNESCO – Klasztoru Sanahin. Później przejazd do Dilidżanu (ok godziny 16:00) i zakwaterowanie, obiad. Czas wolny. Nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 7: DILIDŻAN – JEZIORO SEWAN – NORATUZ – PRZEŁĘCZ SELIM – GORIS
Śniadanie. Zwiedzanie Dilidżanu; Klasztor Sewański z IX w., spacer ulicą Szarambeiaiana. Przejazd nad jezioro SEWAN, jednego z największych jezior Kaukazu, oraz jedno z najwyżej położonych jezior na świecie (1916 m.n.p.m.). Zwiedzanie jednego z najważniejszych Armeńskich zabytków – klasztoru Sewanawank. Później przejazd do NORATUZ. To tutaj znajduje się największe w Armenii skupisko Chaczkarów (z X do XIX wieku), których słynie cała okolica. Następnie przejazd przez przełęcz SELIM. Po drodze widoczny będzie najsłynniejszy karwansaraj (zajazd z czasów Jedwabnego Szlaku) w całym kraju. Przyjazd do miejscowości GORIS i zakwaterowanie. Kolacja, nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 8: TATEW – NOROWANK – CHOR WIRAP
Śniadanie. Przejazd malowniczą drogą nad kanionem WOROTAN, do największego w całej Armenii Klasztoru TATEW. Obiad. Następnie wizyta w wybudowanym na półce skalnej Klasztorze NORAWANK, uważanego za najpiękniejszy w całym kraju. Później zwiedzanie Monastyru CHOR WIRAP, gdzie przez 13 lat więziony był Grzegorz Oświeciciel, skazany za szerzenie chrześcijaństwa. Przejazd do Erywania. Zakwaterowanie, czas wolny. Nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 9: ERYWAŃ
Śniadanie. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, świetnie widoczna jest góra Ararat. Zwiedzanie stolicy i największego miasta Armeni; Plac Republikański, Aleja Północna, Opera, Park Zwycięstwa, Pomnik Ofair Ludobójstwa, upamiętniający zbrodni dokonanej na narodzie Ormiańskim podczas I wojny światowej, Kaskada Erywańska, Kościół św. Grzegorza Iluminatora. Następnie zwiedzanie Klasztoru Św. Włóczni – GEGHARD (UNESCO), istniejącego od IV wieku, częściowo wykutego w skale, posiadającego swój wyjątkowy surowy, majestatyczny charakter. Później przejazd do miejscowości GARNI. Zwiedzanie Świątyni Słońca – jedynej pogańskiej budowli, która uchowała się w Armeni, po chrystianizacji w III wieku. Kolacja. Powrót do Erywania. Nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 10: ECZMIADZYN – ZWARTNOC – GRANICA ARMEŃŚKO-GRUZIŃSKA
Śniadanie. Przejazd do ECZMIADZYNU – religijnej stolicy Armenii. Zwiedzanie Soboru Eczmiadyńskieo z IVw. uważanego za jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich na świecie. Następnie pozostałości świątyni ZWARTNOC – Niebiańśkich Aniołów (UNESCO). Obiad w Gumri. Przejazd do miejscowości Bavra, przekroczenie granicy. Zakwaterowanie w okolicach Bordżomi, nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 11: BORDŻOMI
Śniadanie. Ok 2 godziny czasu wolnego w jednym z najsłynniejszych uzdrowisk – Bordżomi. Możliwość spaceru po parku, w którym znajduje się fontanna z wodą mineralną. Następnie przejazd do BATUMI, zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 12: BATUMI
Śniadanie. Wizyta w założonym w 1912r. ogrodzie botanicznym, posiadającym obecnie ok 5 tysięcy roślin z całego świata i jest rozlokowany na 112 hektarowym terenie. Spacer po sławnym nadmorskim kurorcie. Zobaczymy m.in. Teatr dramatyczny, Kościół św. Barbary, Plac Europy, Uniwersytet, Stare ulice Batumi. Czas wolny. Kolacja, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-batumiDzień 13: BATUMI
Śniadanie. Czas wolny na plażowanie i kąpiele. Obiad w restauracji w Batumi. Nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 14: GÓRY ADŻARA
Śniadanie. Wyjazd w góry Adżara. Po drodzę wizyta w Fortecy Gonio, zbudowanej w I wieku naszej ery, przez Rzymian. Na terenie twierdzy znajduje się małe muzeum. Następnie przejazd do miejscowości Makhuntseti, gdzie zobaczymy niezwykle urokliwy wodospad I XII wieczny most. Obiad w lokalnej restauracji wśród zielenii. Powrót do Batumi, nocleg.
wycieczka gruzja armeniaDzień 15: POWRÓT
Śniadanie. Czas wolny, wykwaterowanie. W zależności od godzin wylotu transfer na lotnisko w Kutaisi i wylot do Polski.
Udostępnij

Comments are closed.