Wycieczka Gruzja Azerbejdżan Armenia

0

Program wycieczki Gruzja Azerbejdżan Armenia

wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 1: KUTAISI
Zbiórka na lotnisku im. Chopina w Warszawie, spotkanie z pilotem. Przelot do Gruzji. Przylot o godzinie 20:30 do Kutaisi. Transfer do hotelu, kolacja, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 2: KUTAISI – UPLISCYCHE – GORI
Śniadanie. Zwiedzanie KUTAISI, jednego z najstarszych miast na świecie, drugiego największego miasta w Gruzji, które okresowo bywało również stolicą państwa. Zwiedzanie Monastyru Gelati, według legendy budowanego osobiście przez króla, następnie pozostałości zniszczonej przez Turków Katedry Bagrati pochodzącej z X wieku. Obydwa obiekty objęte patronatem UNESCO. Później Monastyr Mocameta, z którym wiąże się historia dwóch braci, którzy odmówili przejścia na islam, za co zostali straceni. Następnie wizyta w mieście UPLISCYCHE, zwiedzanie największego skalnego miasta na terenie Gruzji, niegdyś zamieszkałego i posiadającego takie udogodnienia jak piekarnia czy teatr. Po południu zwiedzanie Muzeum Stalina, w jego rodzinnym mieście GORI, w którym znajduje się m.in. wagon którym przywódca udał się na słynną konferencję w Poczdamie. Przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 3: TBILISI – MCCHETA
Śniadanie. Zwiedzanie Tibilisi (ok 4 godziny). Zobaczymy Sobór Trójcy Świętej, będący największą prawosławną katedrą na Kaukazie, świątynię Metechi z XII w., Katedra Sioni z XI w. – najważniejsza świątynia Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, w której znajduje się Krzyż św. Niny. Następnie spacer po niezwykle urokliwych uliczkach Abanotubani czyli Starego Miasta: łaźnie siarkowe, główna twierdza – Narikała, Plac Wolności, przejście długą na 1,5 km aleją Szoty Rustaweliego, główną ulicą Tbilisi, nazwaną na cześć gruzińskiego wieszczam przy której zlokalizowany jest m.in. parlament, czy filharmonia. Następnie przejazd do Mccheta, dawniej stolicy Gruzji, miejsca gdzie Gruzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Miasto I jego zabytki wpisane są na listę UNESCO. Zwiedzanie: kompleks Dżwari z VII wieku, Katedra Svetitshoveli, w której złożono Szatę Pana Jezusa. Kolacja. Powrót do Tbilisi, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 4: SZEKI
Śniadanie. Wcześnie rano wyjazd do Azerbejdżanu. Przejazd do miasta Szeki (około 300km), drugiego po Baku najczęściej odwiedzanego miasta. Zakwaterowanie w hotelu. Chwila odpoczynku, a następnie zwiedzanie miejscowości położonej 700 m n.p.m. Panuję tu niezwykły klimat, który miasto zawdzięcza górskiemu położeniu. Zjeżdżali tu kupcy z całego świata, ponieważ miasto znajdowało się na Jedwabnym Szlaku. Największą atrakcją miasta jest Pałac Szekińskich Chanów, urzekający swoim orientalnym charakterem, oraz kolorami. Powrót do hotelu. Kolacja, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 5: LAHIC – SAMAHI – BAKU
Śniadanie. Wyjazd w stronę stolicy. Pierwszy przystanek to urocza wioska LAHIC. Miasto słynęło dawniej głównie z wytwórstwa rękodzieła, które sprzedawane było na najważniejszych targach Bliskiego Wschodu.Ze względu na częste trzęsienia ziemi, mieszkańcy musieli opracować specyficzną technikę budownictwa, system kanalizacyjny znajdujący się w mieście, wg historyków powstał już ok 1000-1500 lat temu. Dalsza droga prowadzi do miejscowości SAMAHI. W tym liczącym ponad 3000 lat historii mieście, znajduje się drugi najstarszy meczet Kaukazu. Jeżeli pozwoli na to czas zwiedzanie mauzoleum Yeddi Gumbez. Przejazd do Baku, zakwaterowanie. Kolacja, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 6: BAKU
Pola naftowe otaczające miasto sprawiły że z przeciętnego miasteczka stało się, w ciągu kilkunastu lat stolicą z prawdziwego zdarzenia. Baku to wspaniałą metropolia, stworzona w dużej mierze przez polskich architektów XIX wieku. Miasto cudowne, ujmujące, jedyne w swoim rodzaju. Na tyle niezwykłe, że Stefan Żeromski, rozpoczyna w nim swoją najsłynniejszą powieść “Przedwiośnie”. Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie miasta. Zobaczymy m.in. Pałac Szirwanszachów, Wieżę Dziewiczą (UNESCO), statułę Wolnych Kobiet, Narodową Akademię Nauk, Bulwar Nafciarzy. Lunch w jednej z Bakijskich restauracji. Po południu spacer przez najstarszą dzielnice miasta Iczeri Szeher. Powrót do hotel, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 7: QOBUSTAN – GANDŻA
Śniadanie. Dzień zaczniemy od jednej z najciekawszych atrakcji – świątyni Zoroastrian Ateszgiach, czyli Świątynia Ognia. Jest to miejsce gdzie gaz wydobywa się spod Ziemi i zapalony ogień już nie gaśnie. Następnie przejazd do Qobustanu. Jest to rezerwat archeologiczny, w którym znajdują się niezwykle cenne ryty przedstawiające życie starożytnych, znajdujące się pod ochroną UNESCO, oraz jedne z największych wulkanów błotnych znajdujące się w tym mieście czynią go fascynującym. Kolejno przejazd do Gandży, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 8: GANDŻA – PRZEKROCZENIE 2 GRANIC – AKHPAT – SANAHIN – DILIDŻAN
Śniadanie. Zwiedzanie GANDŻY, miasta z V wieku, będącego drugim największym w Azerbejdżanie. Urodził się tu Nizami, znany perski poeta klasyczny, który ma tutaj swoje mauzoleum. Następnie przejazd na granicę Azersko – Gruzińską, a następnie przekroczenie granicy Gruzińsko – Armeńskiej. (Ze względu na napięte stosunki między Azerbejdżanem, a Armenią nie ma granicy między tymi dwoma Państwami.) Zwiedzanie Średniowiecznego Zespołu Klasztornego Akhpat (UNESCO), budowanego między X a XIII wiekiem. W latach swojej świetności był największym centrum nauk ze wspaniałym zbiorem rękopisów. Następnie zwiedzanie kolejnego wspaniałego X wiecznego obiektu z listy UNESCO – Klasztoru Sanahin. Kolejno przejazd do Dilidżanu i zakwaterowanie. Kolacja, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 9: DILIDŻAN
Śniadanie. Zwiedzanie Dilidżanu; Klasztor Sewański z IX w., spacer ulicą Szarambeiaiana. Przejazd nad jezioro Sewan, jednego z największych jezior Kaukazu, oraz jedno z najwyżej położonych jezior na świecie (1916 m.n.p.m.). Zwiedzanie jednego z najważniejszych Armeńskich zabytków – klasztoru Sewanawank. Przejazd do ERYWANIA, zakwaterowanie. Kolacja, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 10: ERYWAŃ – GEGHARD – GARNI
Śniadanie. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, świetnie widoczna jest góra Ararat. Zwiedzanie stolicy i największego miasta Armeni; Plac Republikański, Aleja Północna, Opera, Park Zwycięstwa, Pomnik Ofiar Ludobójstwa, upamiętniający zbrodni dokonanej na narodzie Ormiańskim podczas I wojny światowej,Kaskada Erywańska, Kościół św. Grzegorza Iluminatora. Następnie zwiedzanie Klasztoru Św. Włóczni – GEGHARD (UNESCO), istniejącego od IV wieku, częściowo wykutego w skale, posiadającego swój wyjątkowy surowy, majestatyczny charakter. Później przejazd do miejscowości GARNI. Zwiedzanie Świątyni Słońca – jedynej pogańskiej budowli, która uchowała się w Armenii, po chrystianizacji w III wieku. Kolacja. Powrót do Erywania. Nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 11: ECZMIADZYN – ZWARTNOC – GRANICA ARMEŃSKO-GRUZIŃSKA
Śnidanie. Przejazd do ECZMIADZYNU – religijnej stolicy Armenii. Zwiedzanie Soboru Eczmiadyńskieo z IV wiekuj, uważanego za jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich na świecie. Następnie pozostałości świątyni ZWARTNOC – Niebiańskich Aniołów (UNESCO). Obiad w Gumri. Przejazd do miejscowości Bavra, przekroczenie granicy. Zakwaterowanie w okolicach BOROŻOMI, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 12: BORDŻOMI
Śniadanie. Ok 2 godziny czasu wolnego w jednym z najsłynniejszych uzdrowisk – Bordżomi. Możliwość spaceru po parku, w którym znajduje się fontanna z wodą mineralną. Następnie przejazd do BATUMI, zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 13: BATUMI
Śniadanie. Wizyta w założonym w 1912 roku ogrodzie botanicznym, posiadającym obecnie ok 5 tysięcy roślin z całego świata i jest rozlokowany na 112 hektarowym terenie. Spacer po sławnym nadmorskim kurorcie. Zobaczymy m.in. Teatr Dramatyczny, Kościół św. Barbary, Plac Europy, Uniwersytet, Stare ulice Batumi. Czas wolny. Kolacja, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 14: GÓRY ADŻARII
Śniadanie. Wyjazd w góry Adżarii. Po drodze wizyta w Fortecy Gonio, zbudowanej w I wieku naszej ery, przez Rzymian. Na terenie twierdzy znajduje się małe muzeum. Następnie przejazd do miejscowości Makhuntseti, gdzie zobaczymy niezwykle urokliwy wodospad I XII wieczny most. Obiad w lokalnej restauracji wśród zieleni. Powrót do Batumi, nocleg.
wycieczka-gruzja-armenia-kutaisiDzień 15: POWRÓT
Śniadanie. Czas wolny, wykwaterowanie. W zależności od godzin wylotu transfer na lotnisko w Kutaisi. Wylot do Polski.
Udostępnij

Comments are closed.